مربا توت سیاه شهداد پایان یافته 

باغ بازار

باغ بازار مربا توت سیاه

توت سیاه یک منبع بسیار مهم و غنی آنتی اکسیدان هاست که خاصیت ضد سرطانی دارد.طبق یک پژوهش،  این خاصیت در توت سیاه بالاتر از 40 نوع میوه ی تازه ی دیگری است که مورد مقایسه قرار گرفته اند.

توت سیاه برای دستگاه گوارش هم مهم است زیرا حالت ملین دارد.

علاوه بر اینها، توت سیاه منبع غنی آهن و فوق العاده مفید برای رفع کم خونی است.

توت سیاه و محصولات طبیعی که از آن به دست می آیند هم چنین برای زیبایی پوست و چهره بسیار مفیدند.

هم چنین توت سیاه برای رفع عطش بسیار مفید است و به پاکسازی کبد کمک می کند.

با این حال توت میوه ی بسیار حساسی است و میزان ضایعات در آن بالاست.

بخاطر همین مهم است که بتوانیم توت ها را مربا کنیم و در تمام طول سال مخصوصا در وعده های عصرانه یا صبحانه، مصرف نماییم.

مواد تشکیل دهنده مربا توت سیاه شهداد عبارتند از : توت سیاه تازه، شکر، لیمو ترش طبیعی.

از نظر شکل ظاهری، در تولید این محصول، تنها کاری که بر روی توت سیاه انجام می شود دم گیری است. البته دم گیری عملیاتی بسیار دشوار است اما در عوض مربای توت سیاه باغ آقای زارعی دارای دانه های نسبتا سالم و کامل توت بوده که علاوه بر ظاهر بهتر، در تزیین انواع کیک و شیرینی جات هم دارای کاربرد است.

توت سیاه

هنوز از میوه ها “توت” ی  رسیده!

احتمالاً شما هم این ضرب المثل معروف و شیرین فارسی را شنیده اید که می گوید:

“هنوز از میوه ها توتی رسیده”

زیرا توت تقریباً اولین میوه ی باغ است که به دست می آید و به خاطر همین مساله هم نزد ایرانیان شهرت پیدا کرده است. شاهد حاضرش هم این که، باغ بازار های امسال مانند سال قبل با “توت” شروع می شوند.

 

کشیتوییه کجاست؟

روستای کشیتوییه، قریه ای خوش آب و هوا از توابع بخش چهار فرسخ شهداد  در شرق استان کرمان است.  جایی در حاشیه غربی کویر لوت.

دهخدا می گوید: کشیتوییه، دهی است از دهستان چهار فرسخ، بخش شهداد شهرستان کرمان، واقع در 17 هزارگزی جنوب باختری شهداد سر راه مالروی شهداد به کرمان . آب آن از قنات وراه آن فرعی است .

بالاترین دمای ثبت شده ی خشکی بر روی کره ی زمین، در کویر لوت ثبت شده و به همین دلیل است که محصولات باغی “کشیتو” خیلی زودتر به بازار می آید. آب و هوای معتدل روستای کشیتوییه، به دلیل مجاورت با کوهستان های برف گیر سیرچ است.

از شهر کرمان تا روستای کشیتوییه یک ساعت رانندگی به سمت شرق داریم.

پارسال دوست

همراهان گرامی باغ بازار، آقای رستم زارعی را به خوبی می شناسند. وی ازکشاورزان قدیمی و خوشنام روستای کشیتوییه است که از بهار سال 1398 به شبکه ی باغ داران مسئولیت پذیر عضو باغ بازار پیوسته است. وی با همکاری سایر اعضای خانواده، از باغ بهشتی شان نگهداری می کنند. این باغ و مقداری زمین کشاورزی مربوط به آن، تنها محل ارتزاق خانواده است.

باغ بازار مشارکتی توت سیاه شهداد

مشخصات باغ رستم

مساحت تقریبی باغ آقای زارعی ۱۰۳ قصب درحدود ۲۶۰۰ متر مربع است و با زمین های زراعی اش به حدود نیم هکتار می رسد. آب باغ از چشمه تامین می شود. خاک و آب روستای کشیتوییه بخاطر بکر بودن و دوری از کانون های جمعیتی، پاک و سالم است.

در باغ آقای رستم زارعی می توان درختان توت، آلوچه، سیب، گردو، هلو، زردآلو، نخل ، مرکبات و حتی موز را در کنار هم دید.

درختان توت باغ، سمپاشی نمی شوند و نیز بخاطر کمبود آب در منطقه، تنها از کود حیوانی استفاده شده و هیچ نوع کود شیمیایی به درخت های باغ داده نشده است زیرا کودهای شیمیایی باعث تشنگی بیشتر درخت می شوند.

درباره ی توت  سیاه

توت سیاه که در مناطق گر مسیری تر و نیز معدل ایران کاشت می شود، میوه ای ایست که به لحاظ ظاهری از شاتوت کوچک تر و شیرین تر است. توت سیاه هم خانواده با توت سفید و اصل آن از ایران است. توت سیاه به لحاظ ظاهری با شاتوت شباهت زیادی دارد و تفاوتش با شاتوت در طعم و مزه است. شاتوت ترش مزه ترو درشت تر است در حالی که توت سیاه شیرین تر و نرم تر و قدری کوچک تر از شاتوت است.

محققان انجمن تغذیه آمریکا، توت سیاه را در مقایسه با ۴۰ نوع میوه ی تازه دیگر، به عنوان اولین میوه از نظر فعالیت آنتی اکسیدانی قرار داده اند که به عنوان یک ضد سرطان قوی و موثر شناخته می شود. علاوه بر این، توت سیاه در شادابی و زیبایی پوست موثر بوده و بخاطر داشتن آهن فراوان، برای درمان کم خونی مفید است.

توت سیاه را غیر از تازه خوری می توان برای درست کردن اسموتی، مربا، شربت و غیره مورد استفاده قرار داد.

توت سیاه

چرا رستم زارعی یک باغدار مسئولیت پذیر است؟

طبق استاندارد های باغ بازار، کشاورزی مسئولانه می تواند در انجام تلاش هایی برای حفظ سلامتی مصرف کنندگان، کشاورزان، محافظت از محیط زیست و منابع طبیعی، حفاظت از ذخایر ژنتیکی بومی ایران اعم از گیاهی، جانوری و حتی انسانی و نیز بهره و ری بیشتر تعریف و تبیین گردد.

آقای رستم زارعی در بیشتر موارد وفق مسئولانه عمل کرده اند و می توانند الگوی خوبی برای کشاورزان و باغ داران ایرانی، بالاخص کشاورزان منطقه شهداد باشند.

توت های باغ بدون سموم و کودهای شیمایی عمل آمده اند.

باغ بازار مشارکتی توت سیاه شهداد  

باغ بازار حمایتی مربا توت سیاه شهداد

این باغ بازار با هدف حمایت از خانواده های ایرانی برای تهیه یک محصول سالم و مفید به صورت مستقیم از باغ و نیز حمایت اجتماعی از کشاورزی مسئولانه ایرانی به صورت آنلاین و در چارچوب کشاورزی مشارکتی برگزار می گردد.

تحویل این محصول فقط در تهران و کرمان امکان پذیر است.

تاریخ برگزاری از شنبه 20 اردی بهشت 1399 و یکشنبه 21  اردی بهشت 1399  و به صورت آنلاین خواهد بود.

تاریخ تحویل محصول به مشارکت کنندگان گرامی که مایل به دریافت محصول خود هستند، سه شنبه 23 اردی بهشت ماه 1399 خواهد بود.

حداقل مقدار سفارش در باغ بازار حمایتی مربا توت سیاه، یک کارتن شامل 4 شیشه 420 گرمی است.

نظر خود را به اشتراک بگذارید

جزئیات رویداد
0
    0
    سبد مشارکت
    سبد مشارکت شما خالی استبازگشت به فروشگاه