پروار بندی بره بلوچی- مشارکتیپایان یافته 

پروار بندی بره بلوچی-مشارکتی

اقتصاد گوشت گوسفند در ایران

متوسط مصرف سالانه گوشت قرمز  در ایران حدود یک میلیون تن است.

ایرانی ها به گوشت بره علاقه فراوانی دارند و نیز این محصول به لحاظ دارا بودن خواص تغذیه ای، ارزش بسیاری برای سلامت انسان دارد. همچنین دارای طعم ومزه بسیار مطلوبی برای مردم سراسر جهان است به نحوی که قیمت آن از همه انواع گوشت قرمز بیشتر است.

طبق گزارش مرکز آمار ایران، در تیرماه سال 1400، ، گوشت گوسفند و بره با ۳۹ درصد، از نظر وزنی دومین رتبه تامین گوشت قرمز کشور را به خود اختصاص داده است.

از تعداد ۷۰ میلیون راس دام سبک  زنده کشور در سال ۱۳۹۹، ۴۵۰ هزار تن گوشت گوسفندی تولید می شود که حدود ۳۵۰ هزار تن آن نیاز داخل است و باقی باید صادر شود.

مشخصات گوسفند نژاد بلوچی

گوسفندان بر اساس خصوصیت های مشابه در دسته های یکسان قرار می گیرند که هر کدام از این دسته ها را یک نژاد می گویند. گوسفند نژاد بلوچی، که به صورت سنتی در مناطق جنوب کرمان به ویژه حوزه ی جازموریان پرورش داده می شده علاوه بر سازگاری با اقلیم گرم و بیابانی، دارای پشم مرغوب و گوشت بسیار لذیذی است. استخوان این نژاد ظریف است و حجم کمتری از وزن لاشه را به خود اختصاص می دهد. یک شعر گونه ی قدیمی در میان مردم کرمان رایج است که می گوید:

انار از بم خورم، انگور ز جوپار

کباب از بره ی شیر مست رودبار

بم، جوپار و رودبار از شهرهای استان کرمان هستند.

بره ی رودبار همان بره ی نژاد بلوچیست که در تمام مناطق جنوب کرمان و از جمله رودبار جنوب پرورش داده می شود.

نشانه های سیاه و سفید روی بدن و مخصوصا سیاهی پوزه، و رنگ سفید مایل به زرد پشم، از نشانه های بارز ظاهری این گوسفند است.

چرا باغ بازار گوسفند بلوچی

جلوگیری از کشتار دامها، جلوگیری از فروش از سر ناچاری و قاچاق دام ها، جلوگیری از ورشکستگی دامداران و نیز تلاش جهت پایداری تولید گوشت قرمز کشور و حفظ اشتغال بخش دام سبک در کنار کیفیت بسیار بالای گوشت گوسفندان نژاد خالص ایرانی از جمله گوسفند بلوچی و فراهم آوردن امکان دسترسی مستقیم مصرف کنندگان به این محصول، از انگیزه های باغ بازار برای برنامه ریزی باغ بازار مشارکتی گوسفند بلوچی است.

آشنایی با برگزار کنندگان

این باغ بازار با همکاری آقای عبدالوهاب صفوی و تعدادی از دامداران جنوب استان کرمان برگزار می گردد.

باغ بازار “مشارکتی“ چیست؟

کشاورزی مشارکتی به زبان ساده عبارت است از مشارکت افرادی که کشاورز نیستند با افرادی که حرفه شان کشاورزی است در سود و زیان. این مشارکت در کاشت، داشت، برداشت و تجاری سازی محصولات کشاورزی اتفاق می افتد. باغ بازار به عنوان مبدع سامانه کشاورزی مشارکتی در ایران، باغ بازار های مشارکتی را برای حمایت از کشاورزی مسئولانه ایرانی و نیز امکان مشارکت افراد با کشاورزان و باغداران ایرانی طراحی و پیاده سازی نموده است.

بنابر این علاقه‌مندان می‌توانند در باغ بازارهای مشارکتی شرکت کرده و در مهلت تعیین‌شده، بخشی از محصول کشاورزان را باهدف مشارکت، پیش‌خرید نمایند. محصول پیش‌خرید شده توسط مشارکت‌کنندگان، به‌صورت پیش‌فرض، توسط باغ بازار به فروش رسیده و منفعت (زیان) نهایی حاصل‌شده در چارچوب شرایط و مقررات باغ بازار بین کشاورز، مشارکت‌کننده و باغ بازار تقسیم می‌گردد.

باغ بازار مشارکتی بره بلوچی

مهلت ثبت مشارکت در این باغ بازار از روز چهارشنبه 3 خرداد ماه  1402 تا شنبه 6 خردادماه  1402 است و محدودیت جغرافیایی ندارد.

تاریخ پایان این مشارکت، سه شنبه 14 شهریور ماه 1402 است.

حداقل میزان مشارکت در این باغ بازار برای هر فرد مشارکت کننده برابر 10 کیلوگرم گوسفند زنده است.

خلق ارزش در این باغ بازار از طریق پروار بندی با علوفه سالم و تولید گوشت بسیار با کیفیت ایرانی و عرضه ی محصول به بازار مصرف صورت می گیرد.

نظر خود را به اشتراک بگذارید

جزئیات رویداد
0
    0
    سبد مشارکت
    سبد مشارکت شما خالی استبازگشت به فروشگاه