کفشدوزک هفت نقطه ای- مشارکتیپایان یافته 

کفشدوزک هفت نقطه ای - مشارکتی

مقدار زمین های زراعی و گلخانه ای ایران

ایران یکی از ده تولید کننده مهم غذا در جهان است. در کشور ایران، حدود 15 میلیون هکتار اراضی زراعی داریم که از این مقدار، حدود شش میلیون هکتار آن، زمین های زراعی آبی و ما بقی دیم است.   همچنین در کشور ایران حدود 23 هزار هکتار گلخانه فعال داریم که با توجه به شرایط اقلیمی قرار است به چند برابر افزایش یابد.

شیوع استفاده و گرفتاری های ناشی از آفت کش های شیمیایی

در تمام زمین های زراعی و برای تمام انواع محصولات اعم از باغی، زراعی یا گلخانه ای، موضوع مبارزه با آفت های گیاهان اهمیت دارد. پس از انقلاب کشاورزی و عمدتا در سالهای پس از جنگ جهانی دوم، روش های صنعتی و شیمیایی برای مبارزه با آفت های مزارع در جهان شیوع یافت. اگر چه در ابتدا این مواد شیمیایی بخاطر تاثیر آنی و کاربری ظاهرا ساده اش، و نیز احتمالا بخاطر انگیزه های سودجویانه مربوط به کارخانه های تولید انبوه این مواد شیمیایی، مطلوبیت فراوانی در میان کشاورزان سراسر جهان یافت اما رفته رفته و مخصوصا با افزایش نیاز مردم کره زمین به غذای سالم و شیوع مشکلات محیط زیستی، معایب استفاده از روش های شیمیایی آشکار گردید. متاسفانه در کشور ما هم استفاده از سموم و آفت کش های شیمیایی مشکلات فراوانی را ایجاد کرده است از جمله: مقاوم شدن آفت ها به سموم، نیاز بیشتر کشاورزان به استفاده از آفت کش ها به مقدار بیشتر در دفعات بعدی، مشکلات سلامتی جدی برای کشاورزان و کراگرانی که با این مواد سر و کار دارند، نفوذ مواد خطر ناک در منابع ارزشمند زیستی مانند آب و خاک، آلوده شدن مواد خوراکی به باقیمانده سموم و آفت کش های شیمیایی که باعث ایجاد مشکلات شناخته شده و ناشناخته فراوان گردیده است. همچنین از طرف دیگر تولید این مواد شیمیایی کارخانه ای باعث ایجاد تولید گازهای گلخانه ای فر اوان و تشدید پدیده مخرب گرمایش زمین می شود.

تخمین بازار آفت کش های کشاورزی در ایران

با توجه به داده های سال زراعی گذشته و مطالعات باغ بازار ، اگر فرض کنیم تنها محصولات گندم، سیب زمینی، پیاز، محصولات گلخانه ای و باغی در کشور تولید می شود، میزان مصرف آفت کش های کشاورزی شیمیایی برای این بخش از بازار در سال زراعی گذشته حدود چهل هزار میلیارد تومان تخمین زده می شود. این برآورد، شامل سموم دفع آفات گیاهان مانند شته، کنه، پروانه و غیره است و سموم دفع علف های هرز، قارچ کش و مانند آن را در بر نمی گیرد.

وضعیت گلخانه ها

مجموع سطح زیر کشت گلخانه های فعال در ایران حدود 23 هزار هکتار است. وابستگی گلخانه ها به سموم دفع آفت، در فصل های گرم و سرد سال متفاوت است زیرا فصل های سرد سال کم افت تر و فصل های گرم سال، پر آفت تر هستند. مقاوم شدن افات به انواع سموم، نیاز به مصرف بیشتر سموم در هر دفعه و مخصوصا وقتی کشاورزان با دوره های پیک تکثیر افات در مزرعه مواجه می شوند برای هر کشاورز گلخانه دار یک کابوس است. در کنار این ها می توان جنبه های خطر ناک تاثیر ناشی از استفاده از سموم خطر ناک و قوی کشاورزی بر منابع آب و خاک و سلامتی کشاورزان و مصرف کنندگان را نیز در نظر گرفت.

کفشدوزک، معجزه طبیعت

در طبیعت -به شرطی که ما آدم ها آن را به هم نریزیم- نظامات حیرت انگیزی توسط خداوند متعال قرار داده شده است.

کسانی که تجربه استفاده از کفشدوزک های شکار گر یا همان کفشدوزک هفت نطقه ای را داشته اند، این معجزه را تصدیق می کنند. یقینا استفاده از کفشدوزک نیز مانند به کار گیری هر روش دیگر، ظرایفی دارد اما در نهایت می تواند منجر به نتایج و دستاورد هایی از قبیل از بین رفتن آفت هایی مثل شته، کنه، پروانه و غیره در مزرعه گردد. کفشدوزک های شکارگر تا چهل نوع انواع آفات کشاورزی را از بین می برند. بعلاوه هیچ زیانی برای انسان و طبیعت ندارند. پول کشاورزان هم به کیسه ی صنایع هول انگیز پول پرست سرازیر نیم شود.

برگ درختان سبز، در نظر هوشیار

هر ورقش دفتری است، معرفت کردگار

آمار جهانی

با نگاه بلند مدت، روش های مبتنی بر کشاورزی زیستی نسبت به روش ها معمولی، 75 تا 100 درصد بازدهی بیشتری در واحد عملکرد به دست می دهند. همچنین به میزان 34 درصد انرژی کمتری مصرف کرده و 29 درصدکمتر گازهای گلخانه ای منتشر می کنند.

کفشدوزک هفت نقطه ای - مشارکتی

تجربه باغ بازار

باغ بازار در مزارع زیستی مشارکتی خود، استفاده از کفشدوزک هفت نقطه ای را در مقیاس وسیع تجربه کرده و نتایج مناسبی به دست آورده است. مزارع زیستی باغ بازار نه تنها محصول مناسبی تولید کرده اند، بلکه محصولات تولیدی مزارع،  گواهینامه ارگانیک نیز دریافت کرده و مطلقا بدون استفاده از هرگونه مواد شیمیایی تولید شدند.

چرا باغ بازار کفشدوزک هفت نقطه ای

با توجه به تکثیر آسان و سریع کفشدوزک هفت نقطه ای و نیز شیوع فراوان و سهمگین مصرف آفت کش های شیمیایی خطرناک در بخش کشاورزی، در صورت هدایت صحیح یک پروژه موثر و دقیق، می توان رفته رفته روش های بیولوژیکی را جایگزین مواد شیمیایی فعلی نمود و سلامت محیط زیست کشور و کشاورزان و مصرف کنندگان را تضمین کرد. به همین منظور و با توجه به مطالعات انجام شده، باغ بازار مشارکتی کفشدوزک هفت نقطه برنامه ریزی گردیده است.

کفشدوزک هفت نقطه ای، در هر بار زادآوری 300 تخم می گذارد و حدود 5 تا 6 بار در سال زادآوری دارد.

باغ بازار “مشارکتی“ چیست؟

کشاورزی مشارکتی به زبان ساده عبارت است از مشارکت افرادی که کشاورز نیستند با افرادی که حرفه شان کشاورزی است در سود و زیان. این مشارکت در کاشت، داشت، برداشت و تجاری سازی محصولات کشاورزی اتفاق می افتد. باغ بازار به عنوان مبدع سامانه کشاورزی مشارکتی در ایران، باغ بازار های مشارکتی را برای حمایت از کشاورزی مسئولانه ایرانی و نیز امکان مشارکت افراد با کشاورزان و باغداران ایرانی طراحی و پیاده سازی نموده است.

بنابر این علاقه‌مندان می‌توانند در باغ بازارهای مشارکتی شرکت کرده و در مهلت تعیین‌شده، بخشی از محصول کشاورزان را باهدف مشارکت، پیش‌خرید نمایند. محصول پیش‌خرید شده توسط مشارکت‌کنندگان، به‌صورت پیش‌فرض، توسط باغ بازار به فروش رسیده و منفعت (زیان) نهایی حاصل‌شده در چارچوب شرایط و مقررات باغ بازار بین کشاورز، مشارکت‌کننده و باغ بازار تقسیم می‌گردد.

باغ بازار مشارکتی کفشدوزک هفت نقطه ای

مهلت ثبت مشارکت در این باغ بازار از روز چهارشنبه 10 خرداد ماه  1402 تا شنبه 13 خردادماه  1402 است و محدودیت جغرافیایی ندارد.

تاریخ پایان این مشارکت، دوشنبه 10 مهر ماه 1402 است.

حداقل میزان مشارکت در این باغ بازار برای هر فرد مشارکت کننده برابر 500 عدد کفشدوزک زنده است.

خلق ارزش در این باغ بازار از طریق تکثیر و فروش کفشدوزک هفت نقطه ای بومی است.

نظر خود را به اشتراک بگذارید

جزئیات رویداد
0
    0
    سبد مشارکت
    سبد مشارکت شما خالی استبازگشت به فروشگاه